Genç Emeklilik Planı İyi bir geleceğe ilk adımı atmanın şimdi tam zamanı.

18-25 yaş arasındaki gençlere özel hazırladığımız Avantajlı Genç Emeklilik Planı ile aylık 79 TL’den başlayan ödemelerle güvenli bir geleceğe ilk adımı atabilirsin. Üstelik yatırdığın her katkı payı tutarının %25’i kadar devlet katkısından faydalanırsın. Örneğin, ayda 100 TL yatırdığında devlet de senin adına 25 TL katkıda bulunur, böylece 125 TL birikime yönlenir.*

*Devlet katkısı hakkında detaylı bilgi.

% 25 devlet katkısından faydalanabilirsin.

Düzenli veya toplu olarak yatırdığın tüm katkı paylarının %25’i oranında devlet katkısı avantajından faydalanabiliyorsun. Ama unutma; bir takvim yılı için ödenen devlet katkısı, ilgili takvim yılı için belirlenen yıllık toplam brüt asgari ücretin %25’ini aşamıyor.

Yatırım danışmanlığı hizmetinden yararlanabilirsin.

Avantajlı Genç Emeklilik Planı kapsamında İş Portföy Yönetimi tarafından hazırlanan “Yatırım Danışmanlığı Bülteni” ile yatırım kararlarını yönlendirebilirsin.

Sosyal Güvenlik Danışmanlığı hizmeti alabilirsin.

Sadece bireysel emeklilik müşterilerimize özel sunulan bu hizmet sayesinde kendinin ve sevdiklerinin sosyal güvenlik sistemi hakkındaki tüm sorularını uzman danışmanımıza yöneltebilirsin.

Kariyer koçluğu hizmeti alabilirsin.

Yeni mezun veya iş arayışında isen, bu hizmet tam sana göre! Sadece bu plana özel sunduğumuz kariyer koçluğu hizmeti ile, istersen telefon/Skype ile istersen yüz yüze görüşmek üzere anlaşmalı koçluk ofislerimizden randevu alarak, akademik veya iş hayatınla ilgili uzman desteği alabilirsin.

Avantajlı Genç Emeklilik Planı’na dâhil olabilmek için ayda sadece 79 TL katkı payı ödemen yeterli. Tabii bütçen dâhilinde ne kadar yüksek katkı payı ödersen, sahip olacağın birikim miktarı da o kadar fazla olacak.

Katkı payı ödemelerini istersen ABD doları veya avroya endeksli olarak; aylık, üç aylık, altı aylık veya yıllık dönemlerle; kredi kartı, otomatik ödeme talimatı ile ya da nakit gerçekleştirebilirsin.

Bireysel emeklilik mevzuatı kapsamında, sözleşme başlangıç tarihinde uygulanabilen başlangıç giriş aidatını Avantajlı Genç Emeklilik Planı’nda almıyoruz.

Şirketten ayrılmanız durumunda birikiminden ertelenmiş girişi aidatı olarak indirilecek giriş aidatı, sözleşmenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren şirketimizde kaldığın süreye göre farklılık göstermektedir. Sözleşme yürürlük tarihinden itibaren 5 yıl şirketimizde kalman durumunda, ayrıca yaşam kaybı ve sakatlık durumlarına bağlı ayrılmalarda giriş aidatını tahsil etmiyoruz.

tablo1

Yönetim Gider Kesintisi:

Yönetim gider kesintisi, sözleşmenin 1. yılından itibaren 5. yılın sonuna kadar aylık brüt asgari ücretin %6,5’inin on ikide biri tutarında, aylık olarak, birikiminden indirilir. 6. yıl ve sonrasında ise herhangi bir yönetim gider kesintisi alınmaz.

Katkı payının ödeme tarihini takip eden 3 ay içinde ilgili hesabına herhangi bir ödeme yapmaman durumunda ödemeye ara vermiş sayılırsın. Ödemeye ara vermen durumunda, ara verme süren boyunca, birikiminden ara verdiğin her tam ay için aylık brüt asgari ücretin %8,5’inin on ikide biri tutarında ek yönetim gider kesintisi alınır.

Sözleşmenin ilgili yılında yapılan yönetim gider kesintisi, ek yönetim gider kesintisi ve giriş aidatı kesintilerinin toplamı her yıl için aylık brüt asgari ücretin %8,5’ini geçmeyecektir.

*Brüt asgari ücret tutarları mevzuatta belirlendiği şekilde uygulanır. Sözleşmenin ilk beş yılı içerisinde alınamayan yönetim gider kesintisi ve başlangıç giriş aidatı bulunması halinde, sözleşmenin beşinci yılını takip eden yıllarda tahsilatı gerçekleşebilecektir.

Fon toplam gider kesintisi:

Bireysel emeklilik mevzuatına göre; emeklilik şirketlerinin, emeklilik yatırım fonlarına ilişkin giderleri karşılamaları için fon net varlık değeri üzerinden fon toplam gider kesintisi (fon işletim gideri kesintisi ve fona ilişkin saklama, denetim, işlem masrafları, vb. giderler) yapabilecekleri öngörülür.

Avantajlı Genç Emeklilik Planı’ndaki her bir emeklilik yatırım fonundan, aşağıdaki tabloda yer alan oranlarda fon işletim gideri ve toplam gider kesintisi uyguluyoruz.

Fon toplam gider kesintisi, sözleşme yılına göre belirli oranlar dâhilinde hesabına iade edilecektir.* İade işlemi, sözleşmenin 6. yılı itibariyle %2,5 oranında uygulanır. Sözleşmenin 7. ve 14. yılları arasında, her yıl için bir önceki yılda geçerli olan iade oranı 2,5 puan artırılır. 15. yıl ve sonrasında ise sabit olarak %25 oranı uygulanır. İade işlemi 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren başlayacak olup, iade oranı belirlenirken, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren sözleşmede geçirilen tüm süreler dikkate alınacaktır.

*Kesintinin hesaplama tarihi itibarıyla mevcut bulunan birikimin %1,1’inin altında kalan kısmı için iade uygulanmaz.

tablo2